Www

World Wide Web

Pokud vás zajímá, co se schovává za zkratkou www, která předchází každému URL (tedy internetové adrese), je to právě sousloví world wide web, doslovně přeloženo celosvětová síť. Dá se říct, že www, web a internet jsou synonyma, neboť v našem povědomí znamenají totéž, což ale jak víme není pravda, jakkoli to k tomu může svádět.

Co je to www?
Základem celé podstaty internetu je tzv. hypertext. V praxi to znamená propojení souborů a dokumentů, které jsou zpřístupněné odkudkoli komukoli, kdo má do sítě přístup. K veškeré navigaci a komunikaci přes síť internet slouží hypertextové odkazy – kliknete-li na ně, ocitnete se na jiné webové stránce, na jiném článku nebo na jiném webu. Takto funguje hypertext v praxi. V dnešní době mohou mít hypertextové odkazy podobu tlačítek, obrázků, klipartů a podobně, dá se říct, že designérským fantaziím a nápadům se meze nekladou.

Kolik toho víte o zakladateli internetu?
Pomyslným otcem této služby je britský vědec a inženýr informačních technologií se zamřením na počítače, Tim Berners-Lee. Dnes je to ředitel společnosti World Wide Web Consortium – tato firma se úspěšně specializuje na webové standardy a jejich definování už téměř dvacet let.

Abychom se dostali k počátkům internetu, musíme zpět do roku 1989. Lee tehdy pracoval v Ženevě ve společnosti CERN jako vědecký výzkumný pracovník a byl to on, kdo jako první vymyslel hypertexty, tedy jak už jsme výše naznačili, texty, soubory a dokumenty, které by byly vzájemně propojené a mohly se sdílet po síti.

Otázka: V čem byl Berners-Leeho návrh odlišný, že se stal úspěšným?

Odpověď: V myšlence, že není nutné čekat na stažení a načtení celého dokumentu, ale jenom jeho části, právě té části, kterou si právě teď jeho uživatel chtěl přečíst či kterou chtěl najít. Dokumentem pak šlo, dá se říct listovat.