Asi je jen málokdo, kdo neslyšel o logistice. Většinou tento výraz zaslechneme ve zprávách či v nějakém diskusním pořadu. Ale co přesně znamená logistika Shoeller Allibert? To je otázka, na kterou většina lidí nedokáže odpovědět. Je pravdou, že se jedná o slovo cizího původu, konkrétně převzaté z latiny. Není tedy divu, že jej prakticky nikdo nedokáže přesně přeložit, včetně těch, kteří ji sami provozují. Ti však znají její přesný význam a ví, jak ji využívat.
Ve své podstatě se jedná o organizaci přepravy, zvláště na velké vzdálenosti. Ta je totiž podstatně složitější, než by se nám mohlo na první pohled jevit. Je zde toho totiž potřeba zařídit a naplánovat mnohem víc, než si myslíme.
V první řadě musí logistický pracovník zařídit, aby celá cesta zboží probíhala hladce. Pokud například cestuje lodí, musí zajistit, aby bylo na loď včas dopraveno a naloženo, v koncovém přístavu pak přeloženo do automobilu, který jej odveze ke konečnému zákazníkovi, případně na další stanici. Ten tam samozřejmě musí již čekat. A vzhledem k tomu, že se zpravidla jedná o různé dopravce, je nutné s nimi vše vykomunikovat.
Pak jsou to také nejrůznější formality, které je potřeba vyřídit, a které má také logistický pracovník na starost. Při každé přejímce musí být potvrzeno převzetí daného zboží, a daný dokument podepsán, označen datem a odeslán na příslušná místa. To se samozřejmě již děje ve většině případů elektronicky, což vše značně zjednodušuje, i tak to však může být někdy náročné. Je to však nutné, aby bylo v případě potřeby možno vystopovat cestu konkrétního výrobku, a to od výrobce ke konkrétnímu zákazníkovi.
Navíc je zde i ta potíž, že ne vše vždy probíhá hladce. Loď zdrží mořská bouře, náklaďák má nehodu, pokazit se zkrátka může spousta věcí. A zde je potřeba co nejrychleji improvizovat, neboť zákazník chce svou dodávku mít na místě včas. I proto je logistika jedním z nejpodceňovanějších oborů.